b) principy a fungování životního pojištění a jeho produktů

Otázka: Výlukou se v životním pojištění rozumí:

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Zproštění pojistníka od povinnosti platit pojistné.
B
Událost, na jejíž vznik nebo rozsah mělo zásadní vliv porušení povinností pojištěného.
C
Událost, ke které došlo před počátkem pojištění.
D
Událost, ke které došlo za podmínek popsaných v pojistných podmínkách s tím, že pro takový případ nevzniká nárok na pojistné plnění.
Pojistitel poskytuje pojistné plnění z životního pojištění pro případ nahodilé události, ke které došlo v době trvání pojištění. Určitou výjimkou z podmínky nahodilého vzniku pojistné události je sebevražda pojištěného, ke které dojde po více než dvou letech trvání pojištění. Výluky z pojištění jsou definovány zpravidla v pojistných podmínkách a jedná se o události, při kterých nevzniká nárok na pojistné plnění. Jde tedy o vymezení podmínek, za kterých pojistiteli nevzniká povinnost poskytnout pojistné plnění (podmínky, při jejichž naplnění není událost kryta pojištěním). V případě životního pojištění občanský zákoník obsahuje zákonnou výluku z pojištění pro případ sebevraždy, ke které dojde do dvou let od počátku pojištění. V takovém případě nemá pojistitel povinnost poskytnout pojistné plnění a jde o tzv. zákonnou výluku z pojištění. Porušení povinností pojištěného, které mělo podstatný vliv na vznik nebo rozsah pojistné události, opravňuje pojistitele k snížení pojistného plnění, a to úměrně tomu, jak porušení povinností ovlivnilo rozsah povinnosti pojistitele plnit.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2758 odst. 1, § 2772 odst. 2, § 2774 odst. 1, § 2800 odst. 2, § 2837; slovník ČNB: http://www.cnb.cz/cs/obecne/slovnik/v.html (viz "výluka v pojištění").