Případové studie

Případová studie - 44338

Paní Lenka Horká (41) žije se svým manželem Petrem Horkým (46) v rodinném domě v podhůří Beskyd. Společně vlastní společnost Otop, s. r. o., která se zabývá těžbou a zpracováním palivového dřeva. Oba dva jsou zároveň ve své společnosti zaměstnaní a jsou jejími jednateli. Manželé Horcí mají dva syny Tomáše (21) a Martina (15). Oba dva synové studují: Tomáš studuje lesnickou fakultu v Brně a Martin studuje gymnázium. Paní Horká má mzdu 40 000 Kč čistého, pan Horký má mzdu 30 000 Kč čistého. Společnost Otop, s. r. o., má celkem 10 zaměstnanců, dosahuje obratu kolem 15 000 000 Kč ročně a její zisk za posledních 5 let je v průměru 600 000 Kč ročně. Zisk společnosti manželé Horcí využívají částečně k investicím ve firmě a částečně si jej vyplácí na svoje potřeby ? zejména na cestování. Standardně si vyplácí polovinu zisku firmy. Manželé Horcí říkají, že jim z jejich platů dohromady měsíčně zbývá kolem 10 000 Kč, které si odkládají na stáří a pro svoje děti. Na spořicích účtech tak mají dohromady 500 000 Kč, v doplňkových penzijních spořeních mají každý kolem 150 000 Kč a v podílových fondech mají 700 000 Kč. Dále mají hypotéku na dům ve výši 1 000 000 Kč se splátkou 6 000 Kč měsíčně.

Otázka: Pan Horký má v poslední době problémy s dýcháním. Byl u svého praktického lékaře, který jej vyšetřil a nezjistil žádný zdravotní problém. Doporučil panu Horkému omezit kouření a příjem alkoholu, zhubnout a zlepšit celkovou životosprávu. Pan Horký si vzal doporučení k srdci a upravil svůj životní styl ještě předtím, než uzavře pojistnou smlouvu. Ve které z následujících variant může očekávat výhodnější podmínky pojištění?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Úplně přestal kouřit a sníží svůj BMI z pásma obezity do nadváhy.
B
Omezil kouření z 20 cigaret denně na 10 cigaret denně a přestal jíst tučná jídla.
C
Začal sportovat a omezil příjem alkoholu z 5 piv denně na 2 piva denně.
D
Místo klasických cigaret začal kouřit nahřívaný tabák (IQOS).
Občanský zákoník je postaven na zásadě dispozitivity a umožňuje smluvním stranám svobodně si sjednat obsah pojistné smlouvy, pokud není zákonem stanoveno jinak. Většina pojišťoven segmentuje životní riziko podle povolání, kouření a BMI. Omezení kouření z 20 na 10 cigaret může mít vliv na dlouhodobý zdravotní stav, nicméně z pohledu ceny bude pojišťovna považovat pana Horkého za kuřáka. V tomto ohledu mu nepomůže ani přechod na nahřívaný tabák, protože stále konzumuje nikotin. Lehké omezení alkoholu a sport jako taký vliv na cenotvorbu nemá. To, co skutečně pojišťovna (většina pojišťoven) bere v potaz jsou měřitelné hodnoty a těmi jsou absolutní konec kouření, protože je možné zjistit, jestli člověk kouří nebo ne a stejně tak je možné přesně změřit BMI.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 1725.