Případové studie

Případová studie - 38761

Paní Šebestová je vlastníkem luxusní bytové jednotky, ve které sama trvale bydlí. Má zároveň užívací právo ke sklepu, který se nachází v suterénu domu a je součástí jeho společných částí. Bytovou jednotku si přeje pojistit proti požáru, výbuchu, přímému úderu blesku, nárazu letadla, vichřici a krupobití a vodovodním škodám zahrnujícím i škody způsobené mrazem na vodovodním a odpadním potrubí. Pojistná hodnota bytové jednotky vyjádřená novou cenou činí 30 mil. Kč. Pojistná částka je ujednána jako horní hranice pojistného plnění za všechny škody nastalé v jednom pojistném období. Podíl na společných částech domu činí 50/10 000. Kvůli uzavření pojištění kontaktovala pojišťovacího makléře. Vzhledem k tomu, že z důvodu vodovodní škody nehrozí paní Šebestové totální škoda, navrhl pojišťovací makléř, aby toto pojistné nebezpečí bylo pojištěno nikoliv na pojistnou částku, ale na limit pro jednu pojistnou událost ve výši 2 000 000 Kč. Pojistné podmínky obsahují ustanovení o uplatnění podpojištění v rozsahu daném občanským zákoníkem. V pojistné smlouvě byla sjednána spoluúčast pro vodovodní škody ve výši 5 000 Kč.

Otázka: Paní Šebestová se ptá, zda je možné, aby si bytovou jednotku vůbec pojistila, když už je pojištěná v rámci pojistné smlouvy celého bytového domu, ve kterém se nachází.

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Ne, protože pojištění nemůže být uzavřeno víckrát na stejnou věc.
B
Ano, ale pouze tehdy, nepřesáhne-li součet sjednaných pojistných částek či limitů plnění pojistnou hodnotu bytové jednotky.
C
Ano, ale pouze tehdy, nebude-li pojistná smlouva uzavřena na stejná pojistná nebezpečí, která jsou sjednaná v pojistné smlouvě bytového domu.
D
Ano, protože vlastník si může svůj majetek pojistit, kolikrát chce.
Občanský zákoník nikde a nijak nezakazuje pojištění téže věci u více pojistitelů nebo vícekrát u téhož pojistitele. A to dokonce ani proti témuž pojistnému nebezpečí. Naopak upravuje postup pojistníka a pojistitele v případě, kdy tomu tak je. Je-li týž pojistný zájem pojištěn proti témuž pojistnému nebezpečí a pro tutéž dobu u několika pojistitelů, vzniká tzv. množné pojištění. Množné pojištění může vzniknout jako soupojištění, souběžné pojištění nebo vícenásobné pojištění. Souběžné pojištění = nepřesahuje-li souhrn pojistných částek pojistnou hodnotu pojištěného majetku nebo nepřesáhne-li souhrn limitů pojistného plnění skutečnou výši vzniklé škody. Vícenásobní pojištění = přesahuje-li souhrn pojistných částek pojistnou hodnotu pojištěného majetku nebo přesáhne-li souhrn limitů pojistného plnění skutečnou výši vzniklé škody.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2816 písm. c), § 2817-2818.