d) principy a fungování neživotního pojištění podnikatelů

Otázka: Ve kterých případech je pojistník podle občanského zákoníku oprávněn odstoupit od pojistné smlouvy?

Odpovědi (Více správných odpovědí)

A
Pokud pojistitel odmítl oprávněné osobě vyplatit pojistné plnění.
B
Jde-li o pojistnou smlouvu uzavřenou formou obchodu na dálku, do 14 dnů ode dne uzavření pojistné smlouvy, a to bez udání důvodu.
C
Jde-li o cestovní pojištění s pojistnou dobou kratší než jeden měsíc, má pojistník právo od pojistné smlouvy odstoupit do 14 dnů od zániku pojištění, a to bez udání důvodu.
D
Pokud pojistitel neupozornil zájemce o pojištění na nesrovnalosti mezi nabízeným pojištěním a zájemcovými požadavky.
Pojistník má právo od pojistné smlouvy odstoupit: a) pokud pojistitel zodpověděl při sjednávání pojistné smlouvy nepravdivě nebo neúplně písemné dotazy zájemce o pojištění nebo pojistníka týkající se sjednávaného pojištění a pojistník by při pravdivém a úplném zodpovězení dotazů pojistnou smlouvu neuzavřel, b) nebo pokud pojistitel neupozornil zájemce o pojištění na nesrovnalosti mezi nabízeným pojištěním a zájemcovými požadavky, pokud si jich pojistitel musel být vědom. Právo odstoupit pojistníkovi zaniká, pokud ho nevyužije do 2 měsíců ode dne, kdy zjistí porušení povinnosti. Pojistník má právo od pojistné smlouvy uzavřené formou obchodu na dálku odstoupit bez udání důvodu do 14 dnů ode dne uzavření pojistné smlouvy. Toto právo pojistník nemá v cestovním pojištění sjednaném na dobu kratší než 1 měsíc. Obchodem na dálku se rozumí uzavření pojistné smlouvy s použitím prostředku komunikace na dálku bez současné fyzické přítomnosti smluvních stran, např. po telefonu, elektronickou poštou, prostřednictvím internetu. Odstoupením od smlouvy se pojistná smlouva od počátku ruší. Pojistitel je povinen vrátit zaplacené pojistné snížené o to, co již případně z pojištění plnil, a oprávněná osoba je povinna vrátit přijaté pojistné plnění.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2808 odst. 1 a 3.