c) principy a fungování neživotního občanského pojištění

Otázka: Lze pojistit rozestavěný rodinný dům před jeho dokončením?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Ne, na pojistném trhu žádná pojišťovna takové pojištění nenabízí, neboť v případě rozestavěné stavby se jedná o budoucí pojistný zájem a pro ten pojištění sjednat nelze.
B
Ano, pojištění rozestavěných staveb lze sjednat.
C
Ne, protože stavbu lze pojistit až po vydání kolaudačního rozhodnutí. Jiný postup by byl v rozporu se stavebně právními předpisy.
D
Ano, avšak pouze tehdy, bylo-li domu přiděleno číslo popisné. Jiný postup by byl v rozporu se stavebně právními předpisy.
Pojistit rozestavěnou stavbu je žádoucí již v jejím počátku, protože již na staveništi mohou v důsledku nahodilých událostí vzniknout významné škody. Proto by mělo být sjednáno pojištění jak pro případ poškození rozestavěné stavby, tak pojištění pro případ odcizení stavebního materiálu, nářadí a jiného vybavení stavby. Pojištění nabízí celá řada pojišťoven. Pojišťovny v pojistných podmínkách stanoví, jaké zabezpečení stavby (oplocení, uzamknutí) je vyžadováno, aby v případě škodné události pojišťovna vyplatila pojistné plnění. Nelze se spoléhat na to, že stavební firma má sjednané pojištění pro případ své odpovědnosti za škodu, protože v některých případech jí nemusí povinnost nahradit odcizený stavební materiál nebo poškození rozestavěné stavby vzniknout. Je-li stavba domu financována hypotečním úvěrem, bývá pojištění rozestavěné stavby podmínkou banky. Žádná omezující zákonná podmínka (v podobě vydání kolaudačního rozhodnutí nebo přidělení čísla popisného) v právních předpisech pro sjednání pojištění rozestavěné stavby není. Stejně tak stavebně-právní předpisy tuto problematiku pojištění neupravují. Budoucí pojistný zájem v pojištění majetku pojistit lze.
KARFÍKOVÁ, M., PŘIKRYL, V., VYBÍRAL, R. Pojišťovací právo. 2. aktualiz. vyd. Praha: Leges, 2018. ISBN 978-80-7502-271-4. str. 343.; zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2763.