a) regulace distribuce životního pojištění

Otázka: Na jaké pojistné smlouvy se vztahují povinnosti týkající se automatické výměny informací s cílem zabránit daňovým únikům prováděné pomocí sledování mezinárodních finančních transakcí v případě, že pojistník je daňovým rezidentem jiného státu než ČR?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Na pojistné smlouvy životního pojištění, u kterých je tvořena kapitálová rezerva.
B
Jen na pojistné smlouvy investičního životního pojištění.
C
Na pojistné smlouvy odvětví životního i neživotního pojištění.
D
Povinnost automatické výměny informací s cílem zabránit daňovým únikům se nevztahuje na žádné činnosti pojišťovny.
V roce 2010, v rámci boje proti daňovým únikům a za účelem zjištění a zmapování příjmů amerických osob v zahraničí, přijaly Spojené státy americké zákon Foreign Account Tax Compliance Act. Tento zákon ukládá finančním institucím (tedy i pojišťovnám) oznamovat stanovené informace o pojistných smlouvách životního pojištění, kde majitel (pojistník) je americkou osobou ve smyslu tohoto zákona. Pojistitelé informace požadované zákonem FATCA oznamují prostřednictvím své státní správy. Na USA následně navázaly další státy tzv. Společným reportovacím standardem (CRS, Common Reporting Standard). Tato úmluva se neformálně označuje jako GATCA (globální verze americké dohody FATCA). Konvenci GATCA v České republice naplňuje zákon 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní. Proklamovaným cílem je zabránit daňovým únikům prováděným s pomocí sledování mezinárodních finančních transakcí. Pojistitelé i pojišťovací zprostředkovatelé jsou tedy povinni s náležitou péčí sbírat informace o svých klientech týkající se zejména jejich státního občanství, identifikačních údajů vč. místa narození, kontaktních údajů pro doručování v zúčastněném státě, daňové rezidentury apod. Tyto informace pravidelně zasílají příslušné Finanční správě ČR. Finanční správa ČR posílá informace smluvní zemi, v níž je občan daňovým rezidentem. K CRS se připojilo již 125 zemí (rok 2018). Automatická výměna finančních informací se tak postupně dostává na celosvětovou úroveň, kde bude zapojena většina zemí světa. Uvedené požadavky se vztahují jen na odvětví životních pojištění definované v Příloze 1, části A zákona o pojišťovnictví. Z upřesňujících podmínek plyne, že se požadavky týkají jen rezervotvorných životních pojištění (investiční, kapitálové nebo důchodové). K automatické výměně informací s USA dochází až u pojistných smluv s kapitálovou rezervou převyšující 250 000 USD. K automatické výměně informací s ostatními zeměmi dochází bez ohledu na výši kapitálové rezervy.
Zákon č. 164/2013 Sb., mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících předpisů, ve znění pozdějších předpisů; Sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 72/2014 Sb. m. s., o sjednání Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zlepšení dodržování daňových předpisů v mezinárodním měřítku a s ohledem na právní předpisy Spojených států amerických o informacích a jejich oznamování obecně známé jako Foreign Account Tax Compliance Act.