e) principy a fungování pojištění velkých pojistných rizik

Otázka: Dojde-li k souběhu pojištění velkého pojistného rizika a povinného pojištění, mohou si smluvní strany pojistné smlouvy ujednat, že takové pojištění lze vypovědět kteroukoliv ze smluvních stran kdykoliv bez uvedení důvodu s výpovědní dobou 1 měsíc?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Ano, nejedná-li se o pojištění škod na drážních vozidlech.
B
Ano.
C
Ne.
D
Ano, nejedná-li se o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou jaderným zařízením.
Pro případ souběhu pojištění velkého pojistného rizika, které by bylo současně povinným pojištěním, by měla mít přednost ustanovení o povinných pojištěních, jejichž účelem je zajistit ochranu třetích osob. Uplatnila by se tedy zejména ustanovení o povinných pojištěních, a to zejména § 2779?2781. Použije se proto i ust. § 2779 občanského zákoníku, podle kterého má pojistitel právo odstoupit od pojistné smlouvy nebo vypovědět povinné pojištění, jen pokud to jiný zákon připouští. Žádný ze speciálních zákonů, upravujících povinná pojištění, nepřipouští, aby bylo možné pojištění vypovědět kdykoliv bez udání důvodu, což by ostatně bylo proti smyslu povinného pojištění, které směřuje primárně k ochraně třetích osob.
JANDOVÁ, L. Pojištění v novém občanském zákoníku: komentář: [§ 2756-2872]. Praha: C.H. Beck, 2014. ISBN 978-80-7400-530-5. str. 346.