b) principy a fungování životního pojištění a jeho produktů

Otázka: Je pojistitel povinen poskytnout pojistné plnění v případě sebevraždy pojištěného?

Odpovědi (Více správných odpovědí)

A
Z úrazového pojištění ne, protože pojistitel má ze zákona právo odmítnout poskytnutí pojistného plnění, došlo-li k úrazu pojištěného v souvislosti s činem, kterým si úmyslně ublížil na zdraví.
B
Ze životního pojištění ano. Výjimkou jsou první dva roky trvání životního pojištění, kdy pojistitel není povinen plnění poskytnout.
C
Ano, pojistitel musí vždy při smrti pojištěného poskytnout pojistné plnění z životního pojištění, tedy i při sebevraždě.
D
Ne, pojistitel nesmí poskytnout pojistné plnění z životního pojištění v případě sebevraždy pojištěného, je-li spáchána kdykoliv během trvání pojištění.
Pojistitel není povinen poskytnout pojistné plnění z životního pojištění v případě sebevraždy pojištěného, pokud pojištění trvalo nepřetržitě méně než dva roky předcházející sebevraždě. Tato historická výluka je daná zákonem. Minimalizuje se tím riziko spekulativního a účelového zneužití životního pojištění pojištěným, aby úmyslným zbavením se života využil daného pojištění k finančnímu zabezpečení zvolených obmyšlených osob. Zatímco případ sebevraždy pojištěného v životním pojištění je řešen formou časově omezené výluky z pojištění, tak případ sebevraždy pojištěného v úrazovém pojištění řeší občanský zákoník v § 2845 použitím odmítnutí pojistného plnění časově nijak neomezeného ve vztahu k délce trvání pojištění.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2837, § 2845; ŠVESTKA, J. et al. Občanský zákoník: Komentář. Svazek VI (§ 2521?3081), relativní majetková práva. 2. část. Praha: Wolters Kluwer, 2014. ISBN: 978-80-7478-630-3. str. 695?727.