Případové studie

Případová studie - 38868

Zákazník provozuje a vlastní velkou cihelnu. Cihelna je primárně určena k výrobě pálených stavebních tvarovek a denně vyprodukuje 550 t materiálu (předpokládejme, že cihelna nemá ve své činnosti žádné sezónní výkyvy a vyrábí cihly ve stejném množství po celý rok). Průměrná hmotnost tvarovky je 20 kg a veškeré náklady na výrobu jedné tvarovky jsou 40 Kč. Firma zaměstnává 50 lidí a je v provozu nepřetržitě celý rok. Zákazník má živelní pojištění vyřešené. Hodnota závodu se odhaduje na 2,4 mld. Kč. Majitel závodu požaduje živelní a strojní přerušení provozu, které nemá dořešené. Jeho požadavek je sjednat živelní přerušení provozu na dobu ručení 6 měsíců se spoluúčastí 2 dny a strojní přerušení provozu na dobu 4 měsíců se spoluúčastí 3 dny. Poskytl vám dotazník, do něhož vyplnil potřebné údaje k výpočtu pojistné částky. Údaje, se kterými můžete počítat, jsou rozděleny do dvou sloupců A a B. V prvním sloupci A jsou výnosové položky a stálé náklady. V druhém sloupci B jsou variabilní náklady, které v případě přerušení provozu nebudou nabíhat. První sloupec A zákazník vyplnil následovně: tržby za prodej zboží (340 mil. Kč), tržby za poskytnutí služeb (25 mil. Kč), změna stavu zásob vlastních výrobků (nárůst 4 mil. Kč), aktivované vlastní výkony ? zhotovení zařízení ve vlastní režii za účelem doplnění výrobního zařízení (25 mil. Kč), jiné pravidelné provozní tržby ? dodávky vlastní energie třetím osobám (1 mil. Kč), výdaje nutné pro udržení technologického zařízení v provozu a podíl energie nutný pro zachování funkčnosti zařízení ? energie nutná pro temperování pecí (5 mil. Kč). Do druhého sloupce B s variabilními náklady zákazník uvedl: náklady spojené s nákupem zboží za účelem dalšího prodeje (10 mil. Kč), celkovou hodnotu surovin, materiálů, energie a pomocných látek spotřebovávaných při výrobě nebo při poskytování služeb (25 mil. Kč), celkové výdaje za nakupované výkony ? nájmy, poradenskou činnost a nakupovaný servis (5 mil. Kč), náklady na licenční poplatky vyměřované podle objemu výroby (5 mil. Kč) a ostatní provozní náklady, které nabíhají po přerušení provozu (5 mil. Kč).

Otázka: Co je základní podmínkou pro vznik práva na pojistné plnění z živelního přerušení provozu?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Čistá finanční škoda.
B
Elektronická škoda na majetku, který pojištěný používá ke své činnosti.
C
Strojní škoda na majetku, který pojištěný používá k provozu své činnosti.
D
Věcná škoda na majetku, který pojištěný používá k provozu své činnosti, zapříčiněná jedním z pojistných nebezpečí uvedených v pojistné smlouvě.
Podmínkou pro vznik práva na plnění z pojištění přerušení provozu je, že musí dojít k věcné škodě na majetku, který používá pojištěný k provozu své činnosti, a že ke škodě na majetku došlo vlivem pojistného nebezpečí uvedeného v pojistné smlouvě. Věcnou škodou se zpravidla rozumí poškození, zničení nebo pohřešování věci v důsledku požáru, výbuchu, úderu blesku, zřícení letadla, hašení, bourání nebo odklizení v příčinné souvislosti s některou z těchto událostí a dalších možných doplňkových rizik, která si zákazník v pojistné smlouvě sjednal. Odstavení provozu z důvodu vzniku strojní škody nebo škody na elektronických částech strojů se váže k strojnímu přerušení provozu. Čistá finanční škoda je jedno z připojištění k pojištění odpovědnosti.
DUCHÁČKOVÁ, E. Pojištění a pojišťovnictví. 1. vyd. Praha: Ekopress, 2015. ISBN 978-80-87865-25-5. str. 199.