Případové studie
Případová studie - 38868
Zákazník provozuje a vlastní velkou cihelnu. Cihelna je primárně určena k výrobě pálených stavebních tvarovek a denně vyprodukuje 550 t materiálu (předpokládejme, že cihelna nemá ve své činnosti žádné sezónní výkyvy a vyrábí cihly ve stejném množství po celý rok). Průměrná hmotnost tvarovky je 20 kg a veškeré náklady na výrobu jedné tvarovky jsou 40 Kč. Firma zaměstnává 50 lidí a je v provozu nepřetržitě celý rok. Zákazník má živelní pojištění vyřešené. Hodnota závodu se odhaduje na 2,4 mld. Kč. Majitel závodu požaduje živelní a strojní přerušení provozu, které nemá dořešené. Jeho požadavek je sjednat živelní přerušení provozu na dobu ručení 6 měsíců se spoluúčastí 2 dny a strojní přerušení provozu na dobu 4 měsíců se spoluúčastí 3 dny. Poskytl vám dotazník, do něhož vyplnil potřebné údaje k výpočtu pojistné částky. Údaje, se kterými můžete počítat, jsou rozděleny do dvou sloupců A a B. V prvním sloupci A jsou výnosové položky a stálé náklady. V druhém sloupci B jsou variabilní náklady, které v případě přerušení provozu nebudou nabíhat. První sloupec A zákazník vyplnil následovně: tržby za prodej zboží (340 mil. Kč), tržby za poskytnutí služeb (25 mil. Kč), změna stavu zásob vlastních výrobků (nárůst 4 mil. Kč), aktivované vlastní výkony ? zhotovení zařízení ve vlastní režii za účelem doplnění výrobního zařízení (25 mil. Kč), jiné pravidelné provozní tržby ? dodávky vlastní energie třetím osobám (1 mil. Kč), výdaje nutné pro udržení technologického zařízení v provozu a podíl energie nutný pro zachování funkčnosti zařízení ? energie nutná pro temperování pecí (5 mil. Kč). Do druhého sloupce B s variabilními náklady zákazník uvedl: náklady spojené s nákupem zboží za účelem dalšího prodeje (10 mil. Kč), celkovou hodnotu surovin, materiálů, energie a pomocných látek spotřebovávaných při výrobě nebo při poskytování služeb (25 mil. Kč), celkové výdaje za nakupované výkony ? nájmy, poradenskou činnost a nakupovaný servis (5 mil. Kč), náklady na licenční poplatky vyměřované podle objemu výroby (5 mil. Kč) a ostatní provozní náklady, které nabíhají po přerušení provozu (5 mil. Kč).
Otázka: Protože se jedná o závod, který vyrábí pouze jeden typ výrobků, při stanovení pojistné částky živelního přerušení provozu se použila metoda cenových jednotek. Zákazníkovi vznikla škoda ze živelního přerušení provozu a musel závod zavřít na 60 dnů. Kolik bude pojistné plnění, když víme, že ho pojišťovna bude počítat jednoduchou metodou vynásobení nákladu na jednu tvarovku krát počet dnů, kdy byl provoz závodu přerušen?
Odpovědi (Jedná správná odpověď)
A
|
68,2 mil. Kč.
|
B
|
64,9 mil. Kč.
|
C
|
63,8 mil. Kč.
|
D
|
66 mil. Kč.
|
Když víme, že pojišťovna stanovila pojistnou částku živelního přerušení provozu cenovou metodou, musíme vědět, kolik jsou náklady na výrobu jedné tvarovky. Zákazník nám řekl, že 40 Kč. Nejprve musíme spočítat, kolik tvarovek se vyrobí za den. Za jeden den závod vyprodukuje 550 tun tvarovek. Jedna tvarovka váží 20 kg. 550 000 kg / 20 kg = 27 500 ks tvarovek za jeden den. Jestliže závod funguje nepřetržitě, stačí pouze vynásobit jednu tvarovku náklady 40 Kč/ks a počtem dnů, kdy byl provoz závodu přerušen. 27 500 ks * 40 Kč/ks = 1 100 000 Kč na den. 1 100 000 Kč * 60 dnů = 66 mil Kč. Od částky ještě odečteme spoluúčast 2 dny, kdy pojišťovna neplní: 2 * 1 100 000 Kč = 2 200 000 Kč. Výsledek je 66 mil. Kč - 2,2 mil. Kč = 63,8 mil. Kč.
Zadání případové studie a výpočet.