c) principy a fungování neživotního občanského pojištění

Otázka: Určete, ve kterých případech má pojistitel v pojištění majetku právo na náhradu toho, co vyplatil oprávněné osobě jako pojistné plnění (případně jako zachraňovací náklady):

Odpovědi (Více správných odpovědí)

A
Vzniklo-li oprávněné osobě v souvislosti s pojistnou událostí ze škodového pojištění proti jinému právo na náhradu škody.
B
Vzniklo-li oprávněné osobě v souvislosti s pojistnou událostí z obnosového pojištění proti jinému právo na náhradu škody.
C
Vzniklo-li oprávněné osobě v souvislosti s pojistnou událostí ze škodového pojištění proti jinému právo obdobné právu na náhradu škody.
D
Je-li v okamžiku pojistné události pojistná částka nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku.
Právo pojistitele na úhradu částky, kterou vyplatil jako pojistné plnění (případně jako zachraňovací náklady) při likvidaci pojistné události, označujeme jako regresní nárok (také regres). Na pojistitele přechází právo oprávněné osoby na náhradu újmy (nebo jiné obdobné právo), které jí vzniklo v souvislosti s pojistnou událostí. Tato pohledávka přechází na pojistitele až do výše plnění, které pojistitel oprávněné osobě vyplatil. Pojistitel tedy může vyplacené plnění takzvaně regresovat. To neplatí, pokud by šlo o regres vůči tomu, kdo s oprávněnou osobou žije ve společné domácnosti nebo je na ni odkázán výživou. Jestliže ale tato osoba způsobila pojistnou událost úmyslně, je pojistitel oprávněn regres uplatnit. V obnosovém pojištění však k přechodu práva na pojistitele nedochází.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2820, § 2822.