Případové studie

Případová studie - 39411

Paní Nováková vlastní osobní automobil vyrobený v roce 2000, v aktuální hodnotě 120 000 Kč. Má sjednáno pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla s limity pojistného plnění 70 000 000 Kč / 70 000 000 Kč a havarijní pojištění s limitem pojistného plnění 100 000 Kč a s odčetnou spoluúčastí 5 % z úbytku na majetku (vzniklé škody). Paní Nováková se svým automobilem způsobila dopravní nehodu, při níž bylo zraněno celkem 6 osob. 2 osoby byly spolujezdci v automobilu, který řídila paní Nováková, sama paní Nováková utrpěla vážné zranění.

Otázka: Pokud by paní Nováková řídila pod vlivem alkoholu, jak by postupoval pojistitel v případě plnění z jejího pojištění odpovědnosti z provozu vozidla?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Nevyplatil by žádné plnění.
B
Vyplatil by pojistné plnění na náhradu každé újmy, za jejíž náhradu paní Nováková odpovídá. Vůči paní Novákové pojistiteli vznikne právo na úhradu vyplacené částky.
C
Vyplatil by na náhradu každé újmy, k jejíž úhradě je paní Nováková povinna, pojistné plnění, jehož výše by však byla snížena s ohledem na míru vlivu alkoholu na řízení vozidla až o 50 %.
D
Vyplatil by pojistné plnění na náhradu každé újmy, za jejíž náhradu paní Nováková odpovídá. Vůči paní Novákové pojistiteli žádné nároky nevzniknou.
Pokud pojištěný řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léku, který má podle příbalové informace výrazný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, vznikne pojistiteli výplatou plnění z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vůči pojištěnému právo na náhradu vyplaceného plnění. Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla přiznává pojistiteli toto tzv. postižní právo vůči pojištěnému i v případě dalších porušení povinností. Jednotlivé důvody vzniku postižního práva pojistitele jsou vymezeny v § 32 tohoto zákona. Patří mezi ně například také, pokud pojištěný - újmu způsobil úmyslně, - bez důvodů hodných zvláštního zřetele opustil místo dopravní nehody nebo jinak ztížil nebo vyloučil možnost zjištění skutečné příčiny vzniku dopravní nehody, - způsobil újmu provozem vozidla, které použil bez vědomí nebo proti vůli jeho provozovatele, - bez důvodů hodných zvláštního zřetele jako řidič vozidla odmítl podrobit se na výzvu příslušného orgánu zkoušce na přítomnost alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léčivého přípravku, který má podle příbalové informace výrazný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, - řídil vozidlo a nebyl držitelem příslušného řidičského oprávnění s výjimkou řízení vozidla tím, kdo se podle zákona upravujícího získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel pod dohledem učitele autoškoly podrobuje výcviku v řízení motorového vozidla, s skládá zkoušku z řízení motorového vozidla, připravuje se k přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, skládá zkoušku v rámci tohoto přezkoušení nebo se účastní školení začínajících řidičů, - řídil vozidlo v době, kdy mu byl uložen zákaz činnosti řídit vozidlo. Pokud pojistitel prokáže, že příčinou vzniku újmy byla skutečnost, že technická způsobilost vozidla nebyla schválena, nebo technický stav vozidla neodpovídá požadavkům na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, vzniká mu i v těchto případech právo na náhradu vyplaceného plnění.
Zákon č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, v platném znění, § 32, odst. 1 písm. h).