b) principy a fungování pojištění motorových vozidel

Otázka: Pokud v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pojištěný bez důvodů hodných zvláštního zřetele neohlásí dopravní nehodu Policii ČR, přestože mu podle zákona o provozu na pozemních komunikacích tato povinnost vznikla, pak:

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Pojistitel má vždy proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil. Jedná se o sankci za porušení povinnosti v oblasti prevence pojistných podvodů.
B
Pojistitel je oprávněn snížit pojistné plnění, jestliže prokáže, že v důsledku tohoto porušení právní povinnosti pojištěným mu byla ztížena možnost řádného šetření pojistné události.
C
Pojistitel má proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že v důsledku tohoto porušení povinnosti pojištěným mu byla ztížena nebo vyloučena možnost řádného šetření pojistné události.
D
Pojistitel má právo navýšit pojistníkovi pojistné.
Pokud v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pojištěný bez důvodů hodných zvláštního zřetele nesplní povinnost podle zákona upravujícího silniční provoz ohlásit dopravní nehodu Policii ČR, která je škodnou událostí, a v důsledku toho dojde ke ztížení nebo vyloučení možnosti řádného šetření pojistitele nebo možnosti pojistitele uplatnit toto právo na náhradu pojistného plnění, pojistitel má pak proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že v důsledku tohoto porušení povinnosti pojištěným mu byla ztížena možnost řádného šetření pojistné události. Nejedná se tedy o automatický vznik práva na náhradu. Důležitou podmínkou je prokázání příčinné souvislosti mezi porušením dané povinnosti a ztížením šetření pojistné události. Šetření a předcházení pojistným podvodům s právem pojistitele dle § 32 tohoto zákona nesouvisí. Pojistitel nemá právo na zvýšení pojistného z tohoto důvodu.
Zákon č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ve znění pozdějších předpisů, § 32 odst. 1 písm. b).