e) principy a fungování pojištění velkých pojistných rizik

Otázka: Významný parametr pojištění je pojistná částka, která se odvíjí od pojistné hodnoty pojištěného majetku. V případě pojištění věcí nemovitých se pro stanovení pojistné hodnoty může použít:

Odpovědi (Více správných odpovědí)

A
Cena zvláštní obliby.
B
Obvyklá cena.
C
Časová cena.
D
Nová cena.
Pojistnou hodnotou je ? pokud není v pojistné smlouvě sjednáno jinak ? obvyklá cena, kterou má majetek v době, ke které se určuje jeho hodnota. Obvyklou cenou se rozumí cena, které by bylo dosaženo při prodeji obdobné věci v obdobné lokalitě ve stejné době a v obvyklém obchodním styku, tedy bez vlivu mimořádných okolností trhu, osobních poměrů prodávajícího nebo kupujícího a vlivu zvláštní obliby. Je ale také přípustné sjednat jako pojistnou hodnotu i jiný typ ceny ? v pojištění majetku jsou pro určení hranice pojistného plnění také často používány časová a nová cena. Časovou cenou pojištěné věci je cena, kterou měla věc bezprostředně před pojistnou událostí; stanoví se z nové ceny věci, přičemž se zároveň přihlíží ke stupni opotřebení nebo jiného znehodnocení anebo k zhodnocení věci, k němuž došlo její opravou, modernizací nebo jiným způsobem. Novou cenou pojištěné věci je cena, za kterou lze v daném místě a v daném čase věc stejnou nebo srovnatelnou znovu pořídit jako věc stejnou nebo novou, stejného druhu a účelu. Naproti tomu cena zvláštní obliby je cena, která zohledňuje osobní vztah k určité věci a pro její stanovení jsou tedy rozhodující kritéria nemajetková a subjektivní. Tato cena tak nemůže být podkladem pro stanovení pojistné částky.
JANATA, J. Pojištění a management rizik v makléřském obchodě. Praha: Professional Publishing, 2008. ISBN 978-80-86946-66-5, str. 76, 77; zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2849; JANDOVÁ, L. Pojištění v novém občanském zákoníku. Komentář. 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2014. ISBN 978-80-7400-530-5. str. 285?288.