b) struktura, subjekty a fungování pojišťovnictví

Otázka: Co to je regres?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Přechod práva na náhradu škody vůči osobě, která má povinnost nahradit škodu, na pojistitele v důsledku výplaty pojistného plnění ze škodového pojištění.
B
Další trest pro pachatele trestného činu, na základě kterého je povinen kompenzovat pojišťovně náklady spojené se šetřením jím způsobené pojistné události.
C
Součást řídicího a kontrolního systému, konkrétně požadavek na rekonstruovatelnost postupů pojišťovacího zprostředkovatele při zprostředkování pojištění.
D
Opakované porušování povinností, uložených pojištěnému v pojistné smlouvě.
Regresem se rozumí přechod práva na pojistitele, na základě kterého může požadovat vyplacené pojistné plnění vůči osobě, které vznikla povinnost hradit způsobenou škodu. Předpokladem a zároveň okamžikem přechodu práva na pojistitele je výplata pojistného plnění ze škodového pojištění při splnění dalších zákonem stanovených podmínek. K přechodu práva dochází pouze v případech, kdy existuje závazek jiné osoby (škůdce) nahradit újmu osobě, která má právo na pojistné plnění nebo na úhradu vynaložených zachraňovacích nákladů (ať již v souvislosti s hrozící nebo nastalou pojistnou událostí nebo s vynaloženými zachraňovacími náklady). Pojišťovna toto právo má vůči osobě povinné nahradit způsobenou újmu, nemusí se jednat pouze o pachatele trestného činu. Pojišťovna nemá vůči pachateli trestného činu či jiným osobám právo na úhradu nákladů spojených se šetřením pojistné události.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2820; JANDOVÁ, L. Pojištění v novém občanském zákoníku. Komentář. 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2014. ISBN 978-80-7400-530-5. str. 219?229; KARFÍKOVÁ, M., PŘIKRYL, V., VYBÍRAL, R. Pojišťovací právo. 2. aktualiz. vyd. Praha: Leges, 2018. ISBN 978-80-7502-271-4. str. 314?316.