d) principy a fungování neživotního pojištění podnikatelů

Otázka: V konkrétní uzavřené pojistné smlouvě o pojištění úvěru sjednali pojistitel a pojistník lhůtu 3 měsíců k oznámení vzniku škodné události oprávněnou osobou pojistiteli. Ve sjednaném pojištění úvěru nastala škodná událost. Pokud oprávněná osoba oznámí pojistiteli tuto událost až po uplynutí výše uvedené lhůty sjednané pojistnou smlouvou:

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Nemá to pro oprávněnou osobu žádné negativní právní důsledky a pojistitel je bez dalšího povinen oprávněné osobě poskytnout pojistné plnění v plné výši.
B
Pojistitel není povinen poskytnout oprávněné osobě pojistné plnění a soud oprávněné osobě právo na pojistné plnění nepřizná, pokud pojistitel v občanském soudním řízení o pojistné plnění namítne opožděné oznámení škodné události.
C
Pojistitel je povinen poskytnout oprávněné osobě pojistné plnění, ale je oprávněn toto pojistné plnění snížit o 0,5 % za každý den prodlení oprávněné osoby s oznámením škodné události.
D
Nemá to pro oprávněnou osobu žádné negativní právní důsledky a pojistitel je povinen oprávněné osobě poskytnout pojistné plnění v plné výši, avšak jen pod podmínkou, že oprávněná osoba pojistiteli písemně sdělí důvody zmeškání lhůty pro oznámení škodné události.
Účelem otázky je prověření znalosti přísnějšího právního režimu pro oznámení škodné události oprávněnou osobou v pojištění úvěru. Zákonná právní úprava pojištění úvěru umožňuje sjednat v pojistné smlouvě závaznou lhůtu pro oznámení vzniku škodné události oprávněnou osobou pojistiteli s tím, že pokud ze strany oprávněné osoby dojde k prodlení s oznámením škodné události pojistiteli, má takové prodlení právně shodné účinky s uplynutím promlčecí doby ? soud v případném občanském soudním řízení nepřizná oprávněné osobě právo na pojistné plnění, pokud pojistitel namítne právě opožděné oznámení škodné události.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2869.