d) principy a fungování neživotního pojištění podnikatelů

Otázka: V konkrétní uzavřené pojistné smlouvě o pojištění úvěru sjednali pojistitel a pojistník lhůtu 3 měsíců k oznámení vzniku škodné události oprávněnou osobou pojistiteli. Ve sjednaném pojištění úvěru nastala škodná událost. Pokud oprávněná osoba oznámí pojistiteli tuto událost až po uplynutí výše uvedené lhůty sjednané pojistnou smlouvou:

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Pojistitel není povinen poskytnout oprávněné osobě pojistné plnění a soud oprávněné osobě právo na pojistné plnění nepřizná, pokud pojistitel v občanském soudním řízení o pojistné plnění namítne opožděné oznámení škodné události.
B
Pojistitel je povinen poskytnout oprávněné osobě pojistné plnění, ale je oprávněn toto pojistné plnění snížit o 0,5 % za každý den prodlení oprávněné osoby s oznámením škodné události.
C
Nemá to pro oprávněnou osobu žádné negativní právní důsledky a pojistitel je povinen oprávněné osobě poskytnout pojistné plnění v plné výši, avšak jen pod podmínkou, že oprávněná osoba pojistiteli písemně sdělí důvody zmeškání lhůty pro oznámení škodné události.
D
Nemá to pro oprávněnou osobu žádné negativní právní důsledky a pojistitel je bez dalšího povinen oprávněné osobě poskytnout pojistné plnění v plné výši.
Účelem otázky je prověření znalosti přísnějšího právního režimu pro oznámení škodné události oprávněnou osobou v pojištění úvěru. Zákonná právní úprava pojištění úvěru umožňuje sjednat v pojistné smlouvě závaznou lhůtu pro oznámení vzniku škodné události oprávněnou osobou pojistiteli s tím, že pokud ze strany oprávněné osoby dojde k prodlení s oznámením škodné události pojistiteli, má takové prodlení právně shodné účinky s uplynutím promlčecí doby ? soud v případném občanském soudním řízení nepřizná oprávněné osobě právo na pojistné plnění, pokud pojistitel namítne právě opožděné oznámení škodné události.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2869.