Případové studie

Případová studie - 42227

Paní Opatrná si k jízdám po městě pořídila nový motocykl (skútr). Ráda by se pojistila na všechna pojistná nebezpečí spojená s provozem skútru, a proto si pozvala pojišťovacího zprostředkovatele pana Nováka, od kterého chce vše dopodrobna vysvětlit, aby všemu porozuměla a na nic nezapomněla.

Otázka: Paní Opatrnou zajímá, co by se stalo, kdyby sjednala pouze pojištění odpovědnosti z provozu motocyklu (tedy neměla by skútr pojištěný havarijním pojištěním) a došlo by k jeho poškození při dopravní nehodě, při které byla její účast na způsobení vzniklé škody v rozsahu 50 %, stejně jako druhý účastník dopravní nehody. Škoda na skútru paní Opatrné by od pojišťovny byla vyčíslena na 30 000 Kč, škoda na vozidle druhého účastníka nehody byla vyčíslena na 80 000 Kč. Paní opatrná uplatnila nárok na pojistné plnění z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla druhého účastníka dopravní nehody. Jaké plnění bude z tohoto pojištění paní Opatrné vyplaceno? Vycházejte z toho, že míru účasti na způsobení vzniklé škody shodný i zmíněné částky škod shodně uznali oba pojistitelé.

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
15 000 Kč.
B
0 Kč.
C
30 000 Kč.
D
80 000 Kč.
V případě střetu provozů se provozovatelé mezi sebou vypořádají podle účasti na způsobení vzniklé škody. Toto pravidlo se uplatní i v případě výplaty plnění z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jelikož by se v tomto případě jednalo o dva účastníky, kteří se na způsobení vzniku škody podíleli stejnou měrou (tedy 50% podílem), pro paní Opatrnou by to znamenalo, že z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla druhého účastníka nehody obdržela plnění ve výši 50 % škody, v tomto případě 15 000 Kč, což je správná odpověď. Zbytek škody představované náklady na opravu skútru by nesla sama (nemá sjednáno havarijní pojištění).
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2932; zadání otázky a výpočet.