Případové studie

Případová studie - 38709

Zájemce o pojištění, pan Novák, který začal pracovat jako programátor, si koupil nový osobní vůz s objemem 1 969 cm3 a výkonem 110 kW (150 koní) v základní výbavě (automobil tak má ze zabezpečovacích prvků jen imobilizér a alarm). Vzhledem k tomu, že zatím nestihl naspořit dostatečnou částku, rozhodl se pořídit si vůz na úvěr, úvěrující banka požaduje zapsání ve velkém technickém průkazu jako vlastník vozidla. Pan Novák díky tomu však získá možnost úvěr kdykoliv a zcela bezplatně doplatit a navíc výplatu pojistného plnění v případě parciálních škod. Kupní cena nového vozidla byla 968 000 Kč včetně DPH (800 000 Kč bez DPH), pan Novák se obrátil na doplňkového pojišťovacího zprostředkovatele, pana Dvořáka, s dotazem na to, jak by měl své nové vozidlo správně pojistit. Pan Novák není plátcem DPH.

Otázka: Pana Nováka zajímá, jaká je minimální výše limitu pojistného plnění pro újmu vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
15 000 000 Kč za každého zraněného nebo usmrceného.
B
35 000 000 Kč bez ohledu na počet osob, které utrpěly újmu na zdraví nebo byly usmrceny.
C
50 000 000 Kč bez ohledu na počet osob, které utrpěly újmu na zdraví nebo byly usmrceny.
D
35 000 000 Kč za každého zraněného nebo usmrceného.
Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla stanoví tzv. minimální limity pojistného plnění pro případ újmy na zdraví i pro případ tzv. škody na majetku. Limity pojistného plnění musí být vždy uvedeny v pojistné smlouvě a jejich výše nesmí být nižší než minimální limity pojistného plnění uvedené v zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pro případ újmy na zdraví je stanoven minimální limit pojistného plnění ve výši 35 000 000 Kč, a to na každého zraněného nebo usmrceného.
Zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění pozdějších předpisů, § 3 odst. 4, § 3a odst. 2.