c) principy a fungování neživotního občanského pojištění

Otázka: Zaměstnanec při pracovním jednání nepozorností polil obchodního partnera horkou kávou. Zaměstnavatel poškozenému obchodnímu partnerovi odškodnil utrpěnou bolest a poškození oblečení a vůči zaměstnanci nyní požaduje náhradu škody. Z pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli:

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Bude pojistné plnění poskytnuto, protože zaměstnavatel má proti zaměstnanci právo na náhradu škody, a to do výše veškerého plnění, které zaměstnavatel poškozenému poskytl.
B
Bude pojistné plnění poskytnuto, pokud bude mít zaměstnavatel vůči zaměstnanci právo na náhradu škody, což bude záležet na tom, zda to schválí odborová organizace činná u zaměstnavatele. Pokud uvedený nárok odborová organizace k uplatnění neschválí, nemůže se ho zaměstnavatel domáhat, a tedy ani pojistitel nebude z pojištění plnit.
C
Nebude pojistné plnění poskytnuto, protože zaměstnavatel nemá proti zaměstnanci právo na náhradu škody, neboť se jedná o běžné provozní riziko zaměstnavatele, a pokud zaměstnavatel připustil vznik úrazu na pracovišti, nebyly splněny podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
D
Bude pojistné plnění poskytnuto, a to maximálně do výše 4,5násobku průměrného měsíčního výdělku zaměstnance (z doby před porušením povinnosti).
Pokud zaměstnavatel poskytl odškodnění za škodu způsobenou třetí osobě zaměstnancem, má proti škůdci právo na náhradu škody, ovšem pouze tehdy, pokud škodu zaměstnanec způsobil zaviněným porušením povinnosti. Pokud nedošlo k jeho zavinění, za tuto škodu zaměstnanec neodpovídá. Zaměstnavatel může náhradu škody požadovat v tomto případě pouze do výše 4,5násobku průměrného měsíčního výdělku zaměstnance před porušením povinnosti. Způsob a výši náhrady škody nebo újmy je sice zaměstnavatel povinen projednat s odborovou organizací a se zaměstnancem, nicméně souhlas odborové organizace není podmínkou pro uplatnění nároku na náhradu škody.
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, § 250, § 267, § 271.