Případové studie

Případová studie

Zaměstnanec obchodníka s cennými papíry (dále jen "zaměstnanec") hodlá poskytnout investiční službu přijímání a předávání pokynů týkající se investičních nástrojů a investiční poradenství klientům Janě (45) a Michalovi (47), kteří oba pracují v reklamním odvětví v Praze, mají 2 děti. Jejich čistý měsíční příjem je 85 tis. Kč. Jejich finanční portfolio je následující: běžný a spořicí účet, stavební spoření, hypoteční úvěr, pravidelná investice. Objem jejich finančních aktiv je 750 tis. Kč. (dále jen "klienti").

Otázka: Zaměstnanec chce informovat klienty o budoucí výkonnosti investičního nástroje, který jim doporučuje, a to vyjádřením v procentech p.a. Jak může postupovat?

Odpovědi (Jedná správná odpověď)

A
Budoucí výkonnost investičního nástroje nesmí vycházet či odkazovat na simulovanou minulou výkonnost, informace musí vycházet z důvodných předpokladů a objektivních údajů, je zohledněn vliv všech nákladů s investicí spojených, je uveden negativní i pozitivní vývoj a zohledněn charakter a rizika nástroje a musí klienty upozornit, že tato prognóza není spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.
B
Budoucí výkonnost investičního nástroje není možné uvádět u žádné hlavní investiční služby.
C
Pokud je poskytována služba investičního poradenství, není možné informaci o budoucí výkonnosti uvádět.
D
Budoucí výkonnost musí vycházet z přesné minulé výkonnosti investičního nástroje, musí být uveden zdroj a předpoklady, ze kterých budoucí výkonnost vychází a klienti musí být výslovně upozorněni, že investiční riziko nesou sami a uvedený údaj budoucí výkonnosti není nijak garantován.
Na základě nařízení EK je možné budoucí výkonnost uvádět jen za splnění předpokladů uvedených v čl. 44 odst. 6 nařízení
Nařízení EK 2017/565, čl. 44 odst. 6
zobrazit správné odpovědi